KURORTY

Kłodzkie Zdroje to pięć kurortów znajdujących się na Ziemi Kłodzkiej, regionie położonym na południowym zachodzie Polski, w Sudetach Środkowych i Wschodnich.

Aktualnie w Polsce status uzdrowiska posiada 45 miejscowości, z których najwięcej – bo aż jedenaście, położonych jest w województwie dolnośląskim. Pięć z nich położonych jest w regionie kłodzkim.

Kurorty Ziemi Kłodzkiej to: Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Polanica-Zdrój. Ze względu na swoje położenie, nasze zdroje określane są jako górskie i podgórskie. Co roku odwiedza je tysiące kuracjuszy, by skorzystać z ich naturalnych bogactw – wód mineralnych, dobroczynnego mikroklimatu, ciszy, spokoju i relaksu. Miejscowości uzdrowiskowe są coraz bardziej nowoczesne i proponują już nie tylko zabiegi lecznicze. Z oferowanych usług korzystają osoby w różnym wieku, dla których przygotowana jest również infrastruktura towarzysząca. To m.in. siłownie plenerowe, parki linowe, aquaparki, sale fitness, wyciągi narciarskie, ścieżki rowerowe, liczne piesze trasy turystyczne. W kłodzkich zdrojach znajdziemy także liczne zabytki architektury, muzea i skanseny. Największym atutem uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej jest ich położenie u podnóża pasm górskich – Gór Złotych, Bystrzyckich i Stołowych. Bliskość terenów leśnych i dobre zagospodarowanie turystyczne wręcz zachęcają, by po sanatoryjnych zabiegach wyruszyć na poznanie okolicy.

W południowej części Ziemi Kłodzkiej znajdują się dwie miejscowości skupione w zespole Uzdrowisko Lądek-Długopole: Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój. W zachodniej części regionu znajdują się trzy miejscowości skupione w zespole Uzdrowiska Kłodzkie: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój.