Jak dojechać do Długopola

Uzdrowisko Długopole-Zdrój położone jest w południowo-zachodniej Polsce, u podnóża Gór Bystrzyckich, nad rzeką Nysa Kłodzka (województwo dolnośląskie, powiat Kłodzko, gmina Bystrzyca Kłodzka).

Długopole-Zdrój wchodzi w skład zespołu o nazwie Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A., co dla wielu osób może być mylące. Otóż uzdrowisko Długopole jest położone zupełnie w innym miejscu niż uzdrowisko Lądek. Wprawdzie jest to ten sam region i ten sam powiat, ale całkiem inne możliwości dojazdu do tych uzdrowisk. Ważny jest w tym przypadku konkretny adres (nazwa) wskazanego sanatorium. Do Lądka-Zdroju dojedziesz tylko autobusem. Do Długopola-Zdroju możesz dojechać autobusem lub pociągiem. Oba uzdrowiska dzieli w linii prostej ok. 20 km, jednak między nimi są góry, przez które tak prosto nie da się przejechać. Trasa samochodowa wynosi ok. 33 km. Między oboma miejscowościami nie ma bezpośredniej komunikacji publicznej.

Do uzdrowiska Długopole-Zdrój możesz przyjechać pociągiem lub autobusem. Możesz także przyjechać własnym samochodem, co może okazać się ciekawą opcją.

Jak dojechać pociągiem?

Punktem startowym Twojej podróży do uzdrowiska Długopole-Zdrój jest Wrocław. Idziesz na dworzec kolejowy Wrocław Główny. Tam na rozkładzie jazdy odszukujesz pociągi jadące do stacji docelowych: Międzylesie lub Lichkov (następna stacja za Międzylesiem, już po stronie czeskiej). Między bajki proszę włożyć propozycje np. portalu e-podróżnik, który proponuje połączenia z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej lub Wałbrzychu – to jest jazda „dookoła świata”…

Możesz też jechać z Wrocławia pociągiem, którego stacją docelową jest Kudowa-Zdrój. Wtedy jednak, musisz przesiąść się na stacji Kłodzko Główne lub Kłodzko Miasto do innego pociągu, który kursuje dalej przez Długopole-Zdrój. Uwaga: stację Kłodzko Główne dzieli od centrum miasta, gdzie jest dworzec PKS, ok. 2 kilometry! Jeśli podróżujesz z przesiadką w Kłodzku, lepiej przesiadać na stacji Kłodzko Miasto. Po pierwsze – przez tą stację przejeżdżają wszystkie pociągi kursujące do Długopola-Zdroju. Po drugie – tuż obok jest dworzec PKS, więc jeśli nie będzie pociągu, to może będzie autobus…

Kłodzko Główne

Kłodzko Główne – dworzec kolejowy

Kilka pociągów z Wrocławia kursuje tylko do stacji Kłodzko Główne. UWAGA – jeśli wybierzesz pociąg, którego stacją docelową będzie Kłodzko Główne, na tej stacji i tak musisz czekać na kolejny pociąg jadący z Wrocławia do Międzylesia lub Lichkova. Między Kłodzkiem a Długopolem-Zdrój nie kursują pociągi lokalne ani z innych kierunków. Wszystkie pociągi, które łączą Kłodzko i Długopole-Zdrój, rozpoczynają jazdę we Wrocławiu.

W czasie ferii lub wakacji kursują także na tej linii dalekobieżne pociągi TLK spółki PKP Intercity. Te pociągi jadą z Warszawy lub Gdyni do Kudowy-Zdroju, więc jeśli chcesz dojechać do Długopola-Zdroju, czeka Cię przesiadka w Kłodzku (oczywiście, najlepiej Kłodzko Miasto). Pamiętaj też, że bilety na pociąg TLK nie są ważne w pociągach Kolei Dolnośląskich oraz Przewozów Regionalnych (i odwrotnie).

Czas przejazdu pociągiem bezpośrednim z Wrocławia Głównego do Długopola-Zdroju to ok. 2 godziny. Cena biletu normalnego to obecnie (2017-2018 rok) 22 zł. Bilet na przejazd lepiej kupić w kasie, ponieważ w pociągu mogą doliczyć opłatę dodatkową za jego wystawienie.

Z Wrocławia do Długopola-Zdroju jedziemy przez takie miasta jak m.in. Strzelin, Ziębice, Bardo, Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka. Na trasie są m.in. dwa tunele. Z Bystrzycy Kłodzkiej do Długopola-Zdroju jest jeszcze ok. 10 minut jazdy.

Stacja Długopole-Zdrój znajduje się tuż za tunelem kolejowym. Ze stacji do centrum uzdrowiska jest ok. 1 km. Idzie się z góry asfaltową dróżką przez las. Jeśli przyjedziesz w terminie zmiany turnusów, na stacji z reguły czeka bus, który zawiezie Cię do centrum zdroju. Jeśli busa na stacji nie ma, musisz dreptać na piechotę. Centrum Obsługi Kuracjusza znajduje się w Domu Zdrojowym, który znajduje się w Parku Zdrojowym, tuż na wprost drogi prowadzącej ze stacji kolejowej.

Na stacji kolejowej w Długopolu-Zdroju nie ma kasy biletowej, informacji, poczekalni, przechowalni bagażu, kiosku ani bufetu. W budynku dworcowym znajdują się mieszkania prywatne. Na peronie są tylko dwie ławki do siedzenia oraz tablice z rozkładem jazdy oraz informacjami dla pasażerów. Bilety kupuje się w pociągu bez żadnych dodatkowych opłat – czyli płacisz tyle, co w kasie. UWAGA – w pociągach przewoźników Koleje Dolnośląskie oraz Przewozy Regionalne nie kupisz biletów na pociągi spółki PKP Intercity. Jeśli więc z Wrocławia chcesz jechać dalej pociągiem Intercity, czeka Cię wizyta w kasie na wrocławskim dworcu.

Ze stacji kolejowej Długopole-Zdrój możesz pojechać bezpośrednim pociągiem do takich miast jak m.in.: Międzylesie, Lichkov (Czechy), Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Bardo, Wrocław, Rawicz, Leszno, Poznań.

Jak dojechać autobusem?

PKS Wrocław

Wrocław – dworzec autobusowy

Punktem startowym Twojej podróży do uzdrowiska Długopole-Zdrój jest Wrocław. Z Wrocławia do Długopola-Zdroju nie ma bezpośrednich połączeń autobusowych. Dlatego pierwszym miastem docelowym Twojej podróży będzie Kłodzko. Dworzec autobusowy we Wrocławiu znajduje się tuż obok głównego dworca kolejowego – w podziemiach galerii handlowej „Wroclavia”. Odjeżdżają stąd wszelkie „PKSy” i firmy współpracujące. Czas przejazdu autobusem z Wrocławia do Kłodzka to ok. 100 minut. Z Wrocławia do Kłodzka kursują także autobusy prywatnych przewoźników (m.in. „Beskid”). Odjeżdżają one z przystanków „naziemnych”, głównie z ulic Suchej lub Dawida. W Kłodzku nie zajeżdżają one na główny dworzec PKS, lecz na przystanek przy ulicy Łużyckiej. Stąd do głównego dworca PKS jest ok. 250 m (ok. 3 minuty marszu); do przystanku kolejowego Kłodzko Miasto jest ok. 350 m (ok. 5 min. marszu). Złym pomysłem jest planowanie przejazdu autobusem w sobotę, niedzielę lub święto! Połączeń jest bardzo mało lub nie ma wcale…

Wszystkie autobusy z Kłodzka do Długopola-Zdroju odjeżdżają z głównego dworca PKS. Szału nie ma – w tygodniu jest to sześć kursów na dobę, zaś w sobotę i niedzielę TYLKO JEDEN kurs. Miejscowością docelową tych kursów jest Międzygórze, Międzylesie lub Jodłów (przez Bystrzycę Kłodzką). Uwaga – niektóre autobusy kursują tylko w dni nauki szkolnej! Czas przejazdu z Kłodzka do Długopola-Zdroju to ok. 40 minut. Bilet normalny kosztuje 7,80 zł (XII’2017). W przypadku braku połączenia autobusowego, można pójść na stację kolejową i pojechać pociągiem, których jednak jest więcej.

Przystanek autobusowy w Długopolu-Zdroju znajduje się w centrum miejscowości przy ulicy Zdrojowej, tuż obok wejścia do Parku Zdrojowego. Niecałe 100 metrów od przystanku znajduje się Dom Zdrojowym, w którym jest Centrum Obsługi Kuracjusza.

Wyjazd powrotny autobusem z Długopola-Zdroju wygląda podobnie. Sześć kursów w tygodniu do Kłodzka, w sobotę i niedzielę tylko jeden. Miastem „węzłowym” w tym przypadku jest Kłodzko. Z dworca PKS jest kilka kursów dalekobieżnych m.in. do Wrocławia, ale i tak lepszym wyborem będzie w tej sytuacji przejście na stację kolejową i dalsza podróż pociągiem.

Jak dojechać samochodem?

Z Wrocławia kierujemy się drogą nr DK8 w kierunku Kłodzka. Jadąc z Górnego Śląska kierujemy się drogą nr DK46 przez Nysę i Złoty Stok w stronę Kłodzka. W Kłodzku wybieramy drogę nr DK33 w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej. Obwodnicą mijamy miasto, by tuż za nim skręcić w prawo i ulicami Kolejową, Unii Lubelskiej i Zamenhoffa jechać dalej w kierunku Długopola-Zdroju (przez Długopole Dolne). Uwaga na fatalną jakość drogi!

Zważywszy na to, że komunikacja publiczna w tym rejonie jest mocno ograniczona, przyjazd własnym samochodem może okazać się zdecydowanie najciekawszą opcją.

***

Poznanie atrakcji Długopola-Zdroju i bliskiej okolicy to jeden-dwa dni. Trochę dalej oraz w innych częściach regionu czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji, których bez własnego środka transportu w większości nie da się zobaczyć. Z Długopola-Zdroju można pojechać pociągiem m.in. do Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Barda, Międzylesia lub do Lichkova w Czechach. Autobusem można pojechać m.in. do Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Międzylesia lub Międzygórza. Planując takie wycieczki należy sprawdzać od razu połączenia powrotne, bo może okazać się, że w dniu dzisiejszym powrotny jest ten autobus którym przyjechaliśmy przed chwilą…

* Opracowanie własne: (klodzkiezdroje.pl) © Zakaz kopiowania na inne portale! Aktualizacja 7.2017 r.

stacja Długopole-Zdrój

Stacja kolejowa Długopole-Zdrój

stacja Długopole-Zdrój

Stacja kolejowa Długopole-Zdrój

Długopole-Zdrój

Długopole-Zdrój: droga prowadząca ze stacji kolejowej do centrum uzdrowiska